Szarka Júlia – Abbiza Bogár díjazott 2024
(Olyan személyek/műhelyek/klubok stb. kapják, aki(k) az elmúlt naptári évben egy bizonyos területen példaértékű tevékenységet folytattak. „Amit ők letettek az asztalra, az aztán példaértékű Bogár” → „Az oszt igen” → Abbiza Bogár.)
BOGÁR MÚLT
Mi a te Bogár történeted? Mikor kezdtél Bogarazni, mi vonzott be? Mi fogott meg?
Először a nagynénémtől hallottam a bogárról, aki egyszer volt egy ifitáborban, és bár ő nem kezdett el bogarazni, a szüleimet rávette, hogy küldjenek el engem. 11 éves koromban volt a közelünkben Zsirán egy bogártábor, ahova jó szívvel elengedtek. Nagyon jó élmény volt ez az első találkozás a Bogárral. Így azán jövőre és a következő években is a nyaraim rendszeres programja lett, hogy Bogár táborba menjek. Idővel a három testvérem is csatlakozott hozzám. Sok évig csak a nyári egy hét jelentette nekem a Bogarat. Az áttörést az hozta meg, amikor elkezdhettem a Vezetőképzőt,majd egy évvel rá felkerültem Budapestre egyetemre. Ekkor ismerkedtem meg több emberrel a közösségből, és kezdtem el kapcsolódni az évközi programokba is. Nagyon szerencsés voltam, mert éppen ekkor alakult egy új, korombeli klub – a Csumpikák -, és még a koli is teli volt bogaras lányokkal.
Milyen feladatok, szerepek voltak, amiket eddig vállaltál?
Az egyik kolistársam Babay Csenge lett, aki a kamasz téma műhely vezetője is, így adta magát, hogy csatlakozzak hozzájuk a 2024-es táborokra készülésben.
A nyár során pedig meghívtak klubot vezetni Pestszentimrére, így átvettem a Kitinizált Kexek vezetését.
Önkéntes menedzsmentbe is beszálltam, ahol lehetőségem volt nagy álmok megvalósításáról gondolkodni. Hogy pontosan miről, az legyen titok addig, amíg összeállnak a feltételek ahhoz, hogy meg is valósuljon:),
Mivel számomra nagyon fontos az, ahogyan a Bogár által mélyül és formálódik a hitem, szeretnék teret adni annak, hogy a közösség tagjai is erősödhessenek a hitben és fókuszban maradjon mindenkinél A Főbogár. Emaitt csatlakoztam a Lelkiségi Műhelyhez és szerveztük meg az Adventi lelki napot Vascsák Fruzsival és Dragovics Ilivel.
BOGÁR JELEN
Hogy veszed ki jelenleg a szereped a közösség életéből? Hogy vagy jelen, hol lehet veled találkozni?
A Lelkiség Műhely vezetése a Bogár lelkiségének fenntartása, felrázása érdekében. A Csumpikák klub aktív tagja vagyok és vezetek is klubot. Az évközi programokon is igyekszem jelenlenni résztvevőként vagy besegítve a megvalósítás folyamatában.
A 2025-ös Lelki Napokra készülve pedig továbbra is a kamasz téma műhelyben ötletelek a csapattal.
Hol/mit kapsz/kaptál a közösségtől és hol adsz a közösségnek?
Sok barátot. Élő Istenkapcsolatot. Bár mindig is hívő voltam, a Bogár tette élővé ezt számomra. Ennek az élményét szeretném továbbadni a Lelkiség Műhely tagjaival való munkámmal. Szerintem gyakran elfelejtjük, hogy mennyire szükségünk van Istenre, és hogy mennyivel jobb Vele megélni az életet – azt szeretném, hogy a műhelymunkánk egy Istenre mutatás legyen. Egy emlékeztető, hogy Hozzá mindig, mindennel fordulhatunk.
Jó azt megtapasztalni, hogy ebben hasznosnak érzem magam.
A vezetőségemet is igyekszem úgy megélni, mint szeretet-adás. Vezetőként az a célom, hogy egyre inkább olyan szeretettel forduljak kisbogaraim felé, mint ahogy Isten teszi. Persze ez nagy cél, de igyekszem. Szeretném azt is megmutatni nekik, milyen jó is tud lenni az együttlét: beszélgetések, játékok – mint ahogy én is tapasztaltam résztvevőként a Bogárban.
Mit köszönhetsz a Bogának?
Annak a tapasztalatát, hogy szerethető vagyok, elfogadnak úgy, ahogy vagyok. Hogy elmondhatom a gondolataim, meghallgatnak, kíváncsiak rám. Ezek hozzájárultak a személyiségformálódásomhoz és ahhoz, hogy merjem hallatni a hangom máshol is.
BOGÁR JÖVŐ
Mik a terveid a Bogárban? Mit szeretnél továbbadni/éltetni?
Hosszútávon tervezek a bogárral. Az a vízióm, hogy a klubtársaimmal majd családosként is egy közösséget alkotunk, és a gyerekeink is ebbe nőnek bele.
A Lelkiség műhelynek is hosszú és gyümölcsöző utat álmodok.
Szeretek bogárvezető lenni, szerintem ez nagyon erős eszközöket ad a kezünkbe. Azzal az éltető szeretettel és bogaras lelkülettel tudunk a kisbogarak felé fordulni, amellyel növekedésre, tenni akarásra, lelkesedésre ösztönözhetjük őket. Nagyon izgalmas annak a gondolata, hogy mi neveljük ki a Bogár új nemzedékét. Szeretném nekik továbbadni, mennyire pezsgő tud lenni az élet, merjenek nagyokat álmodni.
Milyen egy mondatos jó tanáccsal/tanulsággal látnád el a régi önmagadat, illetve mindenki hasonló vállaláso(ko)n gondolkodó Bogár társadat?
Nem vagy egyedül a feladattal. Megoszthatod a terveid, kezdhetsz párbeszédet róluk. Lehetsz bátor és kreatív.
Kihívás, nehézség a feladat során?
A jó időbeosztás nem erősségem, így azzal mindig megszenvedek. Az aktuális feladatok mindig hordoznak kihívásokat, de ezek megugorhatóak, és sok tapasztalatot szerzek belőlük.
Van/volt olyan Bogár önkéntes, akinek a munkája számodra példaértékű? Ki ő, miért?
Hosszú a lista, de akik a leginspirálóbbak számomra, ők a klubtársaim. Nagy Hajnit emelném ki, az ő lelkesedése és fáradhatatlansága lenyűgöző számomra, emberfeletti munkát tesz bele a Bogárba. Babay Réka is hasonlóan kiemelkedik, csodálom, hogy mekkora természetességgel áll helyt ilyen sok területen. Nagyon sokat jelent nekem, hogy bármikor bármilyen bogaras (és persze nem csak bogaras) kérdéssel fordulhatok hozzá.
Hogyan tartod meg a Bogár önkéntes és magánélet egyensúlyt? Mi a titkos recept szerinted arra, hogy Bogár lámpásod fényesen égjen, de közben ettől Te ne égj ki?
Szeretem azt mondani, hogy egyensúly nincs, harmónia viszont van. A személyes beszélgetések nagyon feltöltőek számomra, egyértelműen Isten és a barátaim tartják fényesen a lámpásomat. Sokat adnak, hogy fennmaradjon a lelkesedésem az időhiány vagy a rossz időbeosztásom ellenére is.